Království Saúdské Arábie

Království Saúdské Arábie se rozkládá na Arabském poloostrově, kde zabírá největší rozlohu. Většinu země pokrývají pouště, které tvoří nádherné scenérie z písečných dun a hlubokých údolí, mezi kterými se nachází malé vesničky a oázy, nebo díky optickým iluzím, tzv. fatám morgánám. Hlavním městem je dynamicky se rozvíjející metropole Rijád, která snoubí tradiční architekturu a moderní prvky, reprezentované například luxusním mrakodrapem Al-Mamlaka Tower, přezdívaným „Otvírák“. Druhé největší město Džidda je známé svými obchodními centry, restauracemi a nádhernými plážovými resorty. Přibližně 32 % z 29 milionů obyvatel země je tvořeno zahraničními pracovníky. Každé saúdskoarabské město nabízí své jedinečné kouzlo, které je spojením moderně se rozvíjející země a exotického orientu.

Saúdský trh zdravotní péče je považován za jeden z nejmodernějších v regionu. 80 % zdravotnického personálu tvoří cizinci.Zjistit více »

Saudská Arábie

Zajímavosti Zajímavosti

V roce 2013 byla v Džiddě, druhém největším městě, zahájena stavba budovy Kingdom Tower, která bude po dostavení v roce 2019 měřit více než kilometr, a stane se tak nejvyšší budovou světa.

Saúdská Arábie je největší zemí bez řeky.

Saudská Arábie

Sidewalk skiing je velice populární aktivita, během níž řidič na veřejné silnici převrátí automobil na jednu stranu, pokračuje v jízdě po dvou bočních kolech a poté vyleze na střechu. „Nejpůsobivější“ je, pokud řidič stojící na střeše vozu zvládne auto převracet z jedné strany na druhou při jízdě.

Údaje Hodnota
Rozloha2 149 690 km2 (27x větší než ČR)
Hlavní městoRijád
Hlava státuKrál Salman bin Abdulaziz Al Saud
Celkový HDP748,5 mld. USD
Počet obyvatel28,83 mil.
z toho % cizinci32 %
Počet nemocničních lůžek2,2 lůžka/1 000 obyvatel
Průměrný věk dožití75 let