Spojené arabské emiráty – Dubaj, Abú Dhabí

Spojené Arabské Emiráty (SAE) se díky svému rychlému rozvoji v posledních desetiletích staly vyhledávaným místem nejen mezi turisty. Nadchnou každého, kdo je milovníkem luxusu, fantastických staveb, prosluněných pláží, horka, teplého moře a podmořského světa. Populace se skládá z pouze necelých 30 % místních obyvatel a zbytek tvoří cizinci z celého světa, kteří sem většinou přicestovali za zajímavými pracovními nabídkami. Nezaměstnanost je v SAE jednou z nejnižších ve světě, a to kolem 2,5 %.

Velkou část zdravotnické péče zabezpečují soukromá zdravotnická zařízení, například pro Dubaj jsou typické soukromé nemocnice do cca 150 lůžek.

Zjistit více »

Údaje Hodnota
Rozloha83 600 km2 (jen o trošku větší než ČR)
Hlavní městoAbu Dhabí
Hlava státuPrezident Khalifa bin Zayid Al-Nuhayyan
Celkový HDP402,3 mld. USD
Počet obyvatel9,346 mil.
z toho % cizinci71 %
Množství nemocničních lůžek1,9 lůžek/1 000 obyvatel
Průměrný věk dožití77 let
Spojené arabské emiráty

Zajímavosti Zajímavosti

V Dubaji, druhém nevětším městě Spojených arabských emirátů, stojí nejvyšší budova světa Burdž Chalífa, která měří 828 m. Část výtahů vyrobila česká firma z Pardubic.

Spojené arabské emiráty

I když teploty v Dubaji mohou v letních měsících dosahovat až 50 °C a autobusové zastávky jsou vzhledem k okolním teplotám klimatizovány, najdete zde i lyžařské středisko Ski Dubai, rozkládající se na 3 000 m2, s teplotami až −5 °C.

V Dubaji se také nachází nejdelší vlakový systém na světě, který neřídí člověk. V jeho dvou zastávkách jsou luxusní skleněné lustry vyrobené na míru českou firmou Lasvit.

V Abú Dhabí si v nejluxusnějším hotelu Emirates Palace můžete pochutnat na kávě posypané zlatým prachem.

Spojené arabské emiráty mají největší počet lidí trpících cukrovkou na světě, 19,5 % obyvatel.