Jak se vám může změnit život za 7 dní?

Rozhovor s naší kandidátkou Mirkou, která se rozhodla vycestovat za prací

Mirka pochází ze Slovenska, z Bratislavy, kde také studovala. Úspěšně dokončila bakalářské studium oboru porodní asistentka a navazující magisterské studium oboru veřejné zdravotnictví. Od roku 2013 pracovala na pozici porodní asistentky. 

Mirko, jak to vlastně vzniklo, proč jste začala uvažovat o práci porodní asistentky v Saudské Arábii? Co bylo prvním podnětem?
Nápad pracovat v zahraničí mi vnuknul můj táta. Vždycky mi říkal, že jsem šikovná a mám jít zkusit štěstí do ciziny, daleko ze Slovenska. V té době jsem byla ještě takzvaně ,,porodní asistentka v zácviku". Jednoho dne jsme dostali v práci letáček z G5 Plus, kde nabízeli možnosti práce pro zdravotnický personál v Saudské Arábii. Tehdy jsem studovala magisterský obor, ale nabídku jsme velmi zvažovala. Říkala jsem si, že počkám, dokud nedostuduju a absolvovala jsem info schůzku, kterou G5 Plus pořádali v Bratislavě. Na info schůzce jsem se dozvěděla bližší informace  a další náležitosti spojené s přípravou a vycestovaním do země, a také jsem absolvovala krátký test z angličtiny, na základě kterého jsem zjistila, jaké jsou moje jazykové schopnosti. Považovala jsem to za nesmírnou výzvu s odhodláním jít do toho. Jak čas běžel, v práci jsem si zvolila oblast, udělala si specializaci a dále jsem získávala zručnost a praxi ve svém oboru.

Jaké byly důvody, kvůli kterým jste se definitivně rozhodla vycestovat za prací do zahraničí? Co Vaši blízcí, podporují  Vás, nebo se naopak snaží Vám tento nápad či rozhodnotí rozmluvit?
Důvodů bylo hned několik. Na jedné straně jsem chtěla zkusit pracovat s lidmi v multikulturní komunitě, naučit se nové metody či techniky a poznat pro mě neznámou zemi, protože jsem takový cestovatelský typ. Na druhé straně proč vycestovat bylo také finanční ohodnocení, na základě kterého si po pár letech práce můžete koupit nemovitost nebo jet na vysněnou dovolenou.

Jak probíhala Vaše příprava na pohovor?
V databázi G5 Plus jsem byla evidovaná už delší dobu a čekala jsem, kdy se pro mě objeví vhodná pozice. Moje konzultantka Libuška mě kontaktovala a představila mi nemocnici, oddělení a podmínky a současně navrhla nácvik pohovoru, který probíhal v anglickém jazyce. Měla jsem z toho strach, protoře jak roky plynuly, obávala jsem se mé úrovně mluvené angličtiny. Rozhovor probíhal bez větších komplikací ( i když jsem byla ve stresu a bála jsem se).  Za chvíli mi konzultantka oznámila, že moje angličtina je dostačující a poslala mi ,,check listy" nemcnice, která hledá nové posily. Byla jsem nesmírně šťastná a měla jsem radost, že jsem to dokázala. Tento první úspěch mě motivoval k odhodlání zkusit štěstí a jít do toho naplno. V následujícíh dnech jsem Libušce poslala všechny moje diplomy a certifikáty, které jsem mezitím získala studiem na Slovensku, abych je doložila do mé složky. Po několika dnech mi zavolala, abychom si potvrdili pracovní Skype pohovor s danou nemocnicí. 

Jaké byly Vaše pocity před samotným pohovorem se zástupcem naší partnerské nemocnice? Jak pohovor probíhal?
V prvním momentě to byl pro mě šok, ale i reakce na to, že nemocnice o mě projevila zájem a ráda by se mnou uskutečnila pracovní pohovor. Následovalo vypracování otázek a odpovědí, na které jsem se důkladně připravovala. Pohovor se mnou vedla staniční a vrchní sestra a probíhal velmi dobře. Byly milé, sympatické, usměvavé, měla jsem z něj dobrý vnitřní pocit, a tak jsem si říkala, že by to mohlo dopadnout dobře. Zástupci nemocnice mi říkali, že se v následujícíh dvou týdnech  spojí s mojí konzultantkou  a oznámí jí výsledek pohovoru.

Od své konzultantky jste se dozvěděla, že na pohovoru se zástupcem nemocnice jste uspěla a byla jste přijatá na pozici porodní asistentky. Jaké myšlenky Vás napadaly? Měla jste radost z úspěchu, měla jste strach z neznámého?
Přesně 6 dní od pohovoru mi zazvonil telefon, ve kterém mi moje konzultantka Libuška oznámila, že jsem přijatá a zda budu s pracovní nabídkou souhlasit. Byla jsem překvapená a vůbec jsem si v té chvíli neuvědomovala, co mi to vlastně říká. V hlavě mi vířily otázky: odjíždím do neznáma, co teď? Jaké to bude? Zdá se mi to? Je to pravda? Budou se mnou spokojení? Nemohla jsem tomu uvěřit, stále jsem to rozdýchávala. Paní Libuška se se mnou upřímně radovala z mého úspěchu, za což jí velmi děkuju. Za její přístup, profesionalitu a ochotu poradit se vším i mimo pracovní dobu. Je úžasný člověk a lepší konzultantku jsem si nemohla přát. Můj první telefonát směřoval tátovi, který mě velmi podporoval a plakal štěstím, že jsem to dokázala. Říkal mi, že se nemusím bát, že všechno zvládnu a že tu pro mě vždycky bude. Maminka byla naopak trochu smutná, nechtěla, abych vycestovala pryč. Bála se, jaké to pro mě bude v této cizí zemi, bála se, jaké to bude pro ženu. Vzhledem k tomu, že táta sám pochází z muslimské země, měla jsem možnost naučit se hodně o jejich kultuře a mentalitě. Můžu tedy říci, že nemám strach z adaptace v dané zemi. Dobré na tom všem je, že moje spolužačka z vysoké školy žije jenom několik kilometrů od místa, kde budu pracovat , takže budu mít na koho se obrátit. Momentálně jsem ve fázi přípravy potřebných dokumentů, zdravotních vyšetření a následného získání pracovních víz. Netuším, co všechno mě čeká, ale věřím, že to zvládnu a bude to stát za to. Mám okolo sebe lidi, kteří mě podporují a to mi dodáva sílu jít vpřed.
 
Máte nějaké doporučení pro budoucí kandidáty, jak se na pohovor připravit a jak uspět?
Co se týká doporučení pro budoucí zájemce, jsou to tyto: je třeba to zkusit, nebát se toho, nebát se naučit se cizí jazyk a věřit si. Konzultantky v G5 Plus jsou velmi nápomocné, milé a pozorné. Své kandidáty motivují a podporují. Poradí a pomohou vám ve všem. Pokud jste i jen trochu motivovaní, běžte do toho a věřte si!

Mirka, děkuju!