Pět let sestrou v zahraničí

Příběh Blanky J.

Jsem jedna ze zdravotních sester, která pracovala 24 let u lůžka v Česku. Frustrovaná těžkou prací a každou výplatou. Četla jsem o podmínkách a platech v zahraničí a snila o tomtéž. Cesta za mým snem byla složitá, hlavně proto, že jsem neuměla anglicky. Do učení angličtiny jsem se dala, když mi bylo 36 let, záhy jsem zjistila, že při mé práci a v Česku to asi nepůjde, takže jsem odjela do Anglie. Celá příprava, než jsem odjela do Saúdské Arábie mi zabrala tři roky, ale stálo to za to. Začátky byly těžké, ale rozhodně lehčí než v Anglii, neboť tady nás celým procesem pro získání potřebných dokumentů provázeli krok za krokem. Vždy jsem se měla na koho obrátit, když jsem si nevěděla rady, nicméně nebylo to mnohokrát, neboť dokumentace, kterou jsem měla přípravnou od G5 Plus byla perfektní.
Největší pomoc byla od mých českých kolegyň, které už vším prošly, ještě si pamatovaly, jak to bylo těžké a se vším ochotně pomohly v češtině.
Co bylo asi nejsložitější, byly různé akcenty mých kolegů, kteří byli z Filipín, Indie, Malajsie, Jižní Afriky, Saúdské Arábie… Porozumět jejich angličtině bylo občas opravdu nad moje síly. A co mám zkušenosti, je to také největší problém pro většinu mých českých kolegyň po příjezdu. Dobrá angličtina je tedy určitě nejdůležitější. Kulturní šok jsem nijak nevnímala, vše bylo jiné, zvláštní, chaotické, ale docela zábavné. Přesně proto jsem sem přijela, chtěla jsem vidět jiný svět, žít v teple, u moře…
Teď už žiji a pracuji v Jeddah 5 let. Před 2 roky jsem změnila nemocnici, jsem teď mnohem spokojenější. Pracuji v nemocnici, která má JCI a MAGNET akreditaci, spoustu amerických ocenění za kvalitu ošetřovatelství a celá atmosféra nemocnice je opravdu hodně jiná, než v předchozí. Pracuji na oddělení pro VIP, takové oddělení v ČR nemáme. Starám se o pacienty po operacích, po porodu, chronické pacienty…je to mix. Společné mají to, že jsou většinou členy královské rodiny. Je to hodně zajímavá práce, taky hodně zodpovědná a často hodně náročná, protože princové a princezny jsou nároční pacienti.
Po 5 letech v Saúdské Arábii už můžu dodat odvahu všem, kdo o něčem podobném sní, protože se to dá zvládnout. 
Naučila jsem se anglicky, udělala jsem si tady IELTS certifikát a dokonce mluvím slušně arabsky. Mám také licenci pro Saúdskou Arábii. Starám se o členy královské rodiny Saúdské Arábie, pracovala jsem i přímo v královském paláci. Mám dva měsíce dobře placené dovolené ročně + letenku, takže můžu cestovat, a výborný plat, který dostávám velmi pravidelně na účet. Země, ve které teď žiju je hodně zvláštní ve všech směrech, nedá se to všechno krátce popsat, jak se žije blondýnce v tomhle světě, musí se to zažít.
Všem, kteří to chtějí zkusit, přeji hodně trpělivosti a flexibility.

Blanka J.