• Rozhovor s Vítkem Svobodou

  Rozhovor s Vítkem Svobodou

  ,,Můžu slušně žít, cestovat a ještě i ušetřit"

  Vítek Svoboda pracoval ve FN Brno – Bohunice na jednotce KARIM. Jeho snem byla práce v západních zemích, ale jeho kroky ho nakonec zavedly do Saúdské Arábie, kde od dubna 2018 pracuje na jednotce intenzivní péce.


  1. Co Vás motivovalo k rozhodnutí jít pracovat do zahraničí? Byla Saúdská Arábie Vaše první volba?
  Motivací bylo víc. Největším tahákem byla samozřejmě výše platu. Za ten si zde a celkově všude, můžete žít vcelku slušně. Nemuset se až tak dívat na cenovky, možnost několikrát ročně cestovat všemožně po světě a ještě u toho i šetřit, to se člověku s platem všeobecné sestry v Česku nestane. Podíl na tom měla i celková situace v českém zdravotnictví, která trvá dodnes a co tak z dálky pozoruji, je snad i horší. V neposlední řadě to byla příležitost profesního a osobního rozvoje, zlepšení si jazykových dovedností, rozšíření obzorů a určitá dávka dobrodružství, kterou takový krok může představovat. Saúdská Arábie mou první volbou nebyla. Vždy, když jsem přemýšlel a zvažoval práci v zahraničí, moje oči se upíraly spíše směrem na západ (Velká Británie, Kanada, USA).
  Už v té době jsem znal vícero lidí, kteří v Saúdské Arábii v minulosti pracovali, anebo tam odešli. Život zde a v západních státech se vůbec srovnávat nedá, ale na druhou stranu je to vykoupeno finanční a profesní stránkou (práce v zahraničí, znalost jazyka, nemocnice s mezinárodní akreditací atp.)

  2. V Saúdské Arábii pracujete na oddělení intenzivní péče, můžete jej stručně popsat?
  Pracuji na jednotce s označením ICU 2 (neptejte se mě proč 2, doteď to sám nevím). V Čechách jsem pracoval na jednotce KARIM (Klinika anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny) FN Brno - Bohunice - oddělení "arového" typu s ještě vyšší specializací. Proto bych svoje nynější oddělení přirovnal k tomu svému někdejšímu. Co se týče diagnóz, se kterými se zde setkávám, těch je celá škála. Moje jednotka je tzv. general, tudíž můžeme mít pacienta v podstatě s jakoukoliv diagnózou (polytrauma, sepse, pacienti po zástavě, onkologičtí pacienti, akutní exacerbace CHOPN, status asthmaticus, kraniotraumata, pacienti s renální insuficiencí vyžadující některou z forem náhrady ledvin, atd.). Poměr sestra vs pacient je většinou 1:1, ve výjimečných případech čas od času 1:2, což je stejné jako na mém předchozím pracovišti v Česku. Vybavení je velice srovnatelné s tím v Čechách s výjimkou toho, že je všech přístrojů podstatně více, takže pokud dojde k poruše, jednoduše nahradíte druhým. Pro mě z odborného hlediska bylo zajímavé, že se tu nesetkáte s permanentními močovými katetry s teplotním čidlem (na mém původním pracovišti v podstatě standard), alespoň ne v nemocnici, ve které v Saúdské Arábii pracuji.

  3. Jaký je podle Vás v Saúdské Arábii vztah mezi sestrou a lékařem?
  Zde bych hlavně chtěl podotknout, že co se intenzivní péče týče, dle mého názoru, jsou vztahy a vzájemná důvěra a respekt mezi sestrou a lékařem lepší, než v porovnání s kolegyněmi a kolegy ze standardních pracovišť. A je jedno jestli se jedná o Českou republiku či Saúdskou Arábii. Každopádně musím přiznat, že tady je to o chlup (možná i dva) lepší. A to zejména proto, že zde funguje naprosto odlišný systém zdravotnictví, než na který jsme zvyklí. Lékař (vyjma vizit, příjmů či některých kritičtějších situací) na oddělení fyzicky přítomen nebývá. A pokud nastane nějaký problém, který ještě není úplně potřeba eskalovat lékaři, je zde přítomna tzv. charge nurse (něco jako vedoucí směny), která nemá pacienta a má na starosti veškerý chod oddělení a řešení takovýchto situací. Ze své pozice může rozhodnout o neplánovaném odběru krve na rozbor, zhotovení RTG hrudníku a dokonce i dovolit podat určitá léčiva. A právě protože lékaři nebývají k mání 24/7 (zaštiťují ještě i jiné jednotky atp.) a musí spoléhat na dobré znalosti a úsudek sester, je jejich vztah o něco lepší v porovnání s Čechami.

  4. Jak vypadal Váš proces zaškolení po nástupu do saúdské nemocnice?
  Proces jako takový byl velmi podobný tomu, který jsem zažil v Čechách. S rozdílem v tom, že cca první 3 týdny téměř do kontaktu s pacientem nepřijdete. Na začátku je zde opravdu velká byrokratická nálož a vyřizování. Lidé k tomu určení vám pomohou se založením bankovního účtu, o zažádání o místní občanský průkaz pro cizince a se spoustou dalšího. Poté vás čeká smršť přednášek, cvičení, seminářů, kurzů, které vás částečně mají připravit na to, co vás čeká v tvrdé realitě. Po dvou týdnech se dostanete na své pracoviště a zjistíte, že další týden strávíte s tzv. clinical resource nurse (CRN), která s vámi projde nejdůležitější standardy péče, zaučí vás na veškeré přístrojové vybavení, zorientuje vás na oddělení jako takovém a zařídí vám další a další kurzy, které jsou zde povinné a které musíte v pravidelných intervalech obnovovat a znovu absolvovat. No a po 3 týdnech se už opravdu fyzicky k pacientovi dostanete. Je vám přidělen preceptor (zkušená sestra s většinou již několikaletou zkušenosti na daném pracovišti), se kterým absolvujete standardně patnáct 12h služeb. Po těchto patnácti službách proběhne sezení s vámi, vaším preceptorem a manažerem a rozhodne se, jestli potřebujete třeba nějaké služby navíc na zorientování, anebo je to dostačující. Pokud uznají, že je to dostačující, čeká vás závěrečné praktické hodnocení. To probíhá tak, že na předem určené směně je vám přidělen pacient a pracujete již sami. Již zmíněná CRN je od rána s vámi v pozici pozorovatele (jestli děláte úkony správně, jak si umíte rozložit práci, jak komunikujete s kolegy a lékaři atp.), a když to vyjde a vy projdete, na další službě již pracujete sami za sebe.

  5. Jaké možnosti vzdělávání Vám nabízí saúdská nemocnice? Kdo kurzy platí?
  Možností je nepřeberné množství. Některé povinné (např. BLS pro všechny a ACLS pro sestry v intenzivní péči) a některé volitelné. Vyberete si libovolný kurz, který vám vyhovuje, zajímá vás či se přímo týká vaší odbornosti a zároveň získáváte kredity nutné k prodloužení vaší licence všeobecné sestry v Saúdské Arábii. Hrazení kurzů je bohužel v podstatě stejné jako v České republice. Většinu z nich si musíte platit z vlastní kapsy.

  6. Hradí vám nemocnice ubytování? Jak vypadá?
  Jednou z výhod pracovní smlouvy je to, že získáváte i právo na bezplatné ubytování. Nemocnice provozuje několik tzv. compoundů. Jedná se o uzavřené komplexy určené k ubytování cizinců. Naše ubytování, které je určené pro pracovníky z Evropy, Jihoafrické republiky a z amerického kontinentu, se skládá z mnoha vil a pár bytových domů. Ubytováni jste ve dvou, třech či čtyřpokojových vilách. Máte svůj vlastní pokoj a ve většině případů také koupelnu a toaletu. Sdílíte obývací pokoj, kuchyni a jídelnu. Vily jsou vybaveny základním nábytkem, spotřebiči a potřeby pro vaření a stolování. V rámci komplexu je zde několik venkovních i vnitřních hřišť na všelijaké sportovní aktivity. Také několik venkovních a jeden vnitřní bazén. Máme dokonce i sauny a vířivky. Nachází se zde restaurace, menší potraviny, kosmetický salon, masážní salon a jiné.

  7. Vnímáte proces získání práce v Saúdské Arábii složitý? Pomáhala Vám při zařizování nějaká agentura?
  Pomáhala mi pražská agentura G5 Plus. Bez agentury je téměř nemožné získat práci v Saúdské Arábii. Proces není až tak složitý, jakožto zdlouhavý. Poprvé jsem agenturu kontaktoval koncem června, začátkem července 2017 a fyzicky odletěl v půlce dubna 2018. Tato část je hodně byrokraticky náročná. Musíte shromáždit veškeré dokumenty (vysvědčení, diplomy, potvrzení o české registraci, pracovní posudek od zaměstnavatele apod.). Následně je nutné je všechny nechat notářsky potvrdit a posléze se agentura postará o další náležitosti (superlegalizace dokumentů, odborný překlad a potvrzení pravosti apod.). A poté probíhá velké papírování a papírování a pro změnu zase papírování. Musíte úspěšně složit standardizovaný test z anglického jazyka a posléze skrze agenturu oslovit budoucí potenciální zaměstnavatele. V mém případě jsem absolvoval osobní pohovor přes Skype do jedné z nemocnic, ale nakonec se rozhodnul pro jinou, která pohovor jako takový ani nevyžadovala. A když máte pracovní nabídku, rozjíždí se další byrokratické kolečko. Musíte složit odborný test v angličtině, vyřídit víza a jiné náležitosti, a pak teprve může odcestovat.

  8. Jak trávíte volný čas? Které další země jste navštívil?
  Trávení volného času zde je vcelku omezené. Máme množství sportovního vyžití v rámci compoundu, ale pokud nejste příliš sportovní typ, tato skutečnost vám moc nepomůže. Já osobně si čas od času s partou dalších lidí zahraji volejbal, v létě volné dny trávíme u bazénu. Případně trávím volný čas s přáteli. Další z možností jsou ještě nákupní centra, kterých je tu opravdu mnoho. A nejlepší na volném čase či dovolené, je možnost cestování. Já osobně jsem toho zatím ještě moc neprocestoval. Pouze Bahrajn a Abú Dhabí. Každopádně za necelé 3 týdny se s kamarádkou chystáme na menší dovolené po Asii - konkrétně Singapur, Kuala Lumpur a Filipíny.

  9. Jak dlouho plánujete zůstat v Saúdské Arábii? A co se chystáte dělat pak?
  Tak to je otázka opravdu za milion korun. Když jsem odcházel, dal jsem si určitý osobní limit, jak dlouho zde chci zůstat. Každopádně mým plánem je našetřit dost peněz, abych rodičům mohl zaplatit rekonstrukci bytu, abych si alespoň z větší části vydělal na vlastní byt v Česku a rád bych i pocestoval, co to jen půjde.
  A co mám v plánu poté? Těžko říci. Díky této zkušenosti už vím, že by mi nedělalo problém pracovat v jiné zemi. Takže jestli se vrátím pracovat zpět do Čech či se přesunu někam více na západ, to nedokáži říct. Záleží hlavně na tom, jaké by byly případné podmínky a osobní pohnutky. Určitě se ale další obohacující zkušenosti nebráním.   

 • Obrázky k tiskové zprávě

  Rozhovor s Vítkem Svobodou
  Rozhovor s Vítkem Svobodou
  Rozhovor s Vítkem Svobodou